افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده‌های نفتی از مسیر شازند اراک – قم – تهران

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه اظهار کرد: طرح توسعه میادین غرب کارون، بهره‌برداری از طرح‌ های جهش دوم صنعت پتروشیمی، تکمیل بخش دریایی پارس جنوبی، شروع عملیات فاز ۱۱ پارس جنوبی، اتمام پایانه جاسک، تکمیل طرح‌های گازرسانی روستایی، بهینه‌سازی مصرف گاز در داخل کشور از برنامه‌های اصلی امسال وزارت نفت است. 

وی اظهار کرد: ظرفیت تولید پتروشیمی کشور با بهره‌برداری از طرح‌های جهش دوم به ۱۰۰ میلیون تن و ارزش ۲۵ میلیارد دلار در سال خواهد رسید. وزیر نفت همچنین گفت: از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه اینکه دیگر میعانات گازی کشور بطور مستقیم روی ریل صادرات قرار نگیرد. تمامی این میعانات با توجه به برنامه‌ریزی های صورت گرفته در پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس و سیراف پالایش خواهد شد. 

زنگنه اظهار کرد: پالایشگاه سیراف سوخت تولید نمی‌کند بلکه محصولاتی مثل نفتا تولید می کند که دوباره برای خوراک واحدهای پتروشیمی مورد استفاده قرار می گیرد. 
 وی ادامه داد: تولید حداکثری میعانات گازی در کشور اعم از پارس جنوبی و میادین کناری آن یک میلیون بشکه است. 

وزیر نفت گفت: تمامی این میعانات گازی در پالایشگاه‌های ستاره خلیج فارس و سیراف مصرف و تبدیل به بنزین و خوراک واحدهای پتروشیمی خواهد شد. 
 وی افزود: پالایشگاه سیراف پالایشگاهی که با کمترین هزینه می‌تواند به تولیدات با ارزش برسد اما بقیه پالایشگاه‌ها طبق معمول به ازای هر بشکه معادل ۳۰ هزار دلار سرمایه گذاری نیاز دارند، در حالیکه سیراف ۷ تا ۸ هزار دلار سرمایه گذاری نیازمند است اگر تازه بخواهد بنزین تولید کند. 

زنگنه تاکید کرد: اگر این پالایشگاه فقط بخواهد نفتا تولید کند، به عنوان خوراک پترو پالایشگاه‌ها ۵ تا ۶ هزار دلار بیشتر سرمایه گذاری نیاز ندارد. 

وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه

وی همچنین در خصوص وضعیت صادرات گاز ایران به ترکیه هم گفت: انفجاری که اوائل سال جاری در خطوط انتقال گاز ایران به ترکیه در خاک این کشور اتفاق افتاد هنوز خطوط آسیب دیده ترمیم نشده است. 
وزیر نفت  که در یک برنامه رادیویی سخن می‌گفت، اظهار کرد: این در حالی که ترمیم خطوط مدنظر به چند روز بیشتر زمان نیاز نبود. وی افزود: ایران برای کمک به ترمیم خطوط لوله گاز اعلام آمادگی کرد اما این پیشنهاد با استقبال طرف مقابل مواجه نشد. 
 زنگنه بیان کرد: هم اکنون روزانه یک میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان و همچنین از دو مسیر گاز به عراق صادر می شود. جدا از این مقدار کمی گاز بین آذربایجان و نخجوان سوآپ یا در حال معاوضه  است. 
وزیر نفت در خصوص اینکه خط لوله ای که کمک می کند گاز به بصره عراق برود، قرار بود محور بیشتری از بصره را پوشش دهد یعنی این لوله از بصره به سمت بندر لاذقیه در سوریه امتداد پیدا کند، گفت: تاکنون برنامه ای برای لاذقیه نبوده اگر قرار بر چنین کاری باشد ایران به لحاظ تامین گاز مشکلی ندارد. فعلا این موارد ایده های که از سوی برخی ها مطرح می شود. 

هیچ کس نمی‌تواند قیمت نفت را پیش بینی کند

 زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا در شرایط فعلی می توان قیمت نفت را پیش بینی کرد، اظهار کرد: هیچ کس نمی تواند در وضعیت فعلی قیمت نفت را پیش بینی کند چون قیمت نفت تابع عرضه و تقاضاست؛ واقعیت امر اینکه طرف تقاضا خیلی مبهم است، به سبب اینکه معلوم نیست چه زمانی اقتصاد جهانی فعال می شود. 
وی  با بیان اینکه رشد اقتصادی بزرگترین اقتصادهای جهان در حال حاضر منفی است، افزود: گاز صنایع و پتروشیمی با اولویت تامین خواهد شد تا از نظر توسعه صنعتی مشکلی برای کشور ایجاد نشود. 
 وی اظهار کرد: بدون بهینه سازی در تمامی بخش ها بویژه در مصارف سرمایشی در آینده کشور از نظر تامین گاز دچار مشکل خواهد شد. شرایطی که اکنون کشور در آن به‌سر می برد بسیار دشوارتر از دوران هشت ساله جنگ تحمیلی است، با این تفاوت که کشته و زخمی خیلی ملموس و قابل ملاحظه ای ندارد. 
وی افزود: رفتاری که آمریکا امروز با ایران می کند یک جنایت علیه بشریت است. اگر دنیا حساب و کتابی داشت می بایست آمریکایی ها به خاطر ارتکاب این جنایت‌ها محاکمه می شدند. 
او ادامه داد: بدون روحیه جهادی و فداکارانه در این شرایط نمی تواند صنعت نفت کشور را اداره کرد. تمامی بخش های وزارت نفت با روحیه جهادی در حال خدمت هستند تا فشار کمتری از ناحیه تحریم ها و دشمن به مردم و جامعه وارد شود. 
 زنگنه افزود: کرونا هم در اثر تعطیلی کسب و کارها و فعالیت های اقتصادی در سطح دنیا و ایران و به تبعه آن کاهش تقاضا و همینطور افت قیمت نفت خام و فرآورده های نفتی آسیب جدی به این صنعت وارد کرده است. 

وزیر نفت اظهار کرد: همه باید در این شرایط سخت با تعامل و روحیه جهادی در مسیر رفع مشکلات مردم و توسعه کشور قدم بردارند اکنون زمان درگیری و پرداختن به مسائل حاشیه ای نیست. 
وی در ادامه از افتتاح خطوط لوله انتقال فرآورده های نفتی به همراه مخازن آن از مسیر شازند اراک – قم – تهران، نائین- تهران – کاشان و تبریز -خوی – ارومیه طی مراسمی در کشور خبر داد.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید