جهش تورم کانادا

به گزارش ایسنا به نقل از گلوب اند میل، متوسط نرخ تورم کانادا در ۱۲ ماه منتهی به ژوئن با ۱.۱ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۷ درصد رسید که این نرخ تورم، ۰.۳ درصد بالاتر از نرخ قبلی برآورد شده توسط کارشناسان و بیشترین تورم ثبت شده در این کشور از مارس ۲۰۱۱ تاکنون محسوب می شود. 

در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به مواد غذایی و نوشیدنی با ۲.۷ درصد بوده است. تورم آب و برق نیز ۱.۷ درصد و تنباکو با ۰.۶ درصد اندازه گرفته شده است. از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش انرژی با منفی ۱۵.۷ درصد و لباس و پوشاک با منفی ۲.۶ درصد بوده است. در این بین قیمت بنزین ۱۱ درصد و گازولین ۸.۲ درصد ریزش کرده است.

بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی باقی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود. با این حال این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده صفر درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می رود که دست کم در طول سه ماهه دوم سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم. 

پس از مدت ها تعطیلی گسترده کسب و کارها، بخش های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می رود به زودی مخارج مصرف کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت ها زمان لازم است. 

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن ها در نظر نمی‌گیرد تا پایان ماه ژوین با ۰.۵ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۰.۸ درصد رسیده است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید