حجم آب سد کمال صالح بر مدار نزول/اراکی‌ها صرفه‌جویی کنند

محسن بهادری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه سد کمال صالح به منظور تامین آب شرب اراک، در کیلومتر ۷۸ جنوب غربی شهر اراک احداث شده است، اظهار کرد: ظرفیت کلی سد حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب است.


وی افزود: در حال حاضر ارتفاع سطح مخزن در وسعت ۵ مترمربع ۹ متر کاهش پیدا کرده و هم اکنون ورودی سد حدود ۱۵۰ لیتر در ثانیه و خروجی به منظور تامین آب شرب اراک و صنایع در حدود ۱۶۰۰ لیتر بر ثانیه است.


مدیر امور بهره‌ برداری و نگهداری سد و سامانه انتقال آب سد کمال صالح شازند با بیان اینکه حدود ۷۰ درصد آب شرب شهر اراک از این سد تامین می شود، تصریح کرد: در صورت تکمیل رینگ جنوبی، این میزان تامین آب به ۱۰۰ درصد خواهد رسید.


بهادری اضافه کرد: با توجه به مشکلات موجود، مردم باید نهایت صرفه جویی را در مصرف آب داشته باشند چراکه در غیر این صورت با توجه به کاهش ۴۰ درصدی بارندگی و سطح حجم مخازن با مشکلات جدی مواجه خواهیم شد و در پاییز و زمستان جاری شرایط مناسبی از لحاظ تامین آب نخواهیم داشت. مسئولین نیز باید راهکارها و مسائل مربوط به صرفه جویی آب را همواره به مردم گوشزد کنند.


وی ادامه داد: در منتهی الیه این دریاچه دو رودخانه تیره و قلعه‌نو آورده ها را وارد دریاچه سدکمال صالح می کنند و در کنار آن، شفت آبگیر، انتقال آب را به ایستگاه‌های پمپاژ انجام می دهد.


انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید