خوشروی موسیقی مازندرانی ۷۲ ساله شدبه گزارش خبرنگار ایرنا ، در این مراسم که با آواز موسقی محلی ، طنز ، شعرخوانی و بریدن کیک تولد توسط استاد خوشرو همراه بود ، چهره های پیشکسوت و جوان موسیقی و شعر از جمله جهانگیر نصر اشرفی ، حیدری ، سیامک اولادی ، رجب رمضانی ، اسکندری ، فرزانه فتحی ، حبیب الله خوشرو ، احمد طیبی صیف کتی ، مهران رجائی و جمعی دیگر نیز حضور داشتند.
استاد حیدری که دوستی ۴۰ ساله با استاد ابوالحسن خوشرو دارد در این مراسم گفت : استاد خوشرو هیچ گاه کلمه ‘ فخر ‘ را نشناخته است و تفاخر در شخصیت این هنرمند موسیقی وجود ندارد.
وی با اشاره به تحصیلات آکادمیک استاد خوشرو ، افزود : اطلاعات موسیقیائی ایشان برگرفته از تحصیلات موسیقی است و تا جایی من می دانم و آثارش گواهی می دهد ، نهایت دقت را در انتخاب شعر برای موسیقی دارد.
حیدری از خوشرو به عنوان اصیل ترین خواننده مازندرانی یاد کرد و گفت : تمام آهنگ هائی که ایشان تاکنون خوانده اند ، اصیل مازندرانی بوده است .
وی افزود : کارهای این هنرمند موسیقی به وزن و خوش تراشی شعر بیشتر نزدیک است .
** سبک موسیقیائی ابوالحسن خوشرو
جهانگیر نصر اشرفی پژوهشگر موسیقی مازندرانی و از دیگر دوستان استاد خوشرو هم گفت : ابوالحسن خوشرو نه تنها خواننده و موسیقیدان ، بلکه بنیان گذار یک سبک موسیقی مازندرانی است که که علاقه مندان و شاگردان خودش را دارد.
وی افزود که این پیشکسوت موسیقی تاکنون بیش از صدها شاگرد پرورش داده است ، شاگردانی که هر کدام هم اکنون برای خود استاد موسیقی هستند.
نصر اشرفی با تاکید بر این که هنر موسیقی ، فرهنگ شهر را احیاء می کند ، گفت : اما متاسفانه زبان مازندرانی در حوزه شعر و خط فقیر است و به همین خاطر جایی برای ژرف اندیشی در شعر و ادبیات به وجود نیامده است.
**خوشرو ، پایه گذار موسیقی صلح و حماسه
فردوس حاجیان مبدع شهرک الفباء و معلم برگزیده یونسکو هم در این مراسم گفت : خوشرو پایه گذار موسیقی صلح و دوستی و همچنین ارتقادهنده صلح در مازندران است.
وی افزود : این باعث افتخار من است که ایشان موسیقی شهرک الفبا را ساخته اند.
** موسیقی ، آموزش برای زندگی
استاد ابوالحسن خوشرو نیز در این مراسم از حضور همگان ابراز خرسندی کرد و گفت : موسیقی آموزشی برای زندگی است و هیچ گاه موسیقی برای تفریح نبوده است .
پیشکسوت موسیقی مازندران با بیان اینکه هیچگاه بدون دانش و ادبیات زیبای مازندرانی که از زبان شعرای مازندران است ، قادر به ادامه کار نبوده ، افزود : از تمامی شعرا که مرا در این عرصه کمک کرده اند ، تشکر می کنم .
وی با تاکید بر این که موسیقی بدون محتوا ارزشی ندارد ، گفت : این دانش و بینش است که ما را به کار وا می دارد تا کارمان برگرفته از زندگی آبا و اجدادمان باشد.
ابوالحسن خوشرو از نخستین دانش آموختگان مازندرانی دانشکده موسیقی ، سال ۱۳۲۵ خورشیدی در قائمشهر زاده شد .
وی در سال ۱۳۳۹ یک گروه موسیقی با همکاری برادرانش فرج الله خوشرو نوازنده سنتور ، عبدالله خوشرو نوازنده کمانچه و نیز مرحوم احمد محسن پور نوازنده ویلن تشکیل داد و از سال ۱۳۴۵ با رادیو مرکز استان مازندران همکاری کرد و با تشکیل گروه موسیقی روجا در سال ۱۳۵۰ فعالیت هنریش را گسترش داد .
استاد خوشرو سرپرستی گروه امیر پازواری را نیز بر عهده داشت و به عنوان خواننده و نوازنده لـَله وا در مازندران شهرت یافت .
شرکت در جشنواره‌های آیینه و آواز ، حماسی و نواحی کرمان و دیگر رویداد های بین المللی نظیر جشنواره موتزارت آلمان و اجرا در برنامه ترقه از دیگر فعالیت‌های هنری او به شمار می‌رود که درهمه آنها به عنوان هنرمند برتر جایزه و لوح سپاس دریافت کرد .
این هنرمند در اجرای لیلی جانها و آوازهای مازندرانی ، تلفیقی از شیوه‌های استادان قدیم و نیز سبک و لحن شخصی خود ارایه می‌کند و همین ویژگی ، او را از دیگران متمایز و برجسته می ‌نماید.
استاد خوشرو در پایان این مراسم شمع ۷۲ سالگی خود را فوت کرد و کیک آن را به کودکان بهزیستی قائمشهر تقدیم کرد.
خبرنگار : مونا معینی کوچکسرائی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
۷۳۳۴/۱۶۵۴انتهای پیام /*


مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید