دلیل واردات نخود

به گزارش ایسنا، محمدرضا کلامی در پاسخ به اظهارات رئیس شورای ملی نخود که قیمت تمام شده نخود در سال جاری را بیش از ۹۰۰۰ تومان و در سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰۰۰ تومان اعلام کرد و انتقادات مطرح شده درباره فروش ۹۰۰ گرم از همین محصول در بازار به قیمت ۲۰ هزار تومان گفت: نخود به اندازه کافی در کشور تولید می‌شود؛ به‌طوری‌که تولید در سال ۱۳۹۸ حدود ۲۸۰ هزار تن بوده و برآورد تولید امسال حدود ۳۰۰ هزار تن است. مصرف هم بر پایه سرانه حدود سه کیلو و ۲۰۰ گرم یعنی سالانه ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تن است؛ بنابراین ۹۰ درصد نخودی که به کشور وارد می شود، نخود سیاه است که برای تولید لپه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی نرخ نخود برای مصرف کننده در کف بازار را برای نخود فله ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان اعلام کرد و گفت که قیمت ۲۰ هزار تومانی مربوط به نخود بسته‌بندی است.

این مقام مسئول در پاسخ به اینکه چرا تفاوت نرخ نخود فله و بسته‌بندی منطقی نیست؟ توضیح داد: در حال حاضر میانگین قیمت نخود در مزرعه در استان‌ها ۱۰.۵ تا ۱۲ هزار تومان بسته به کیفیت آن است. نمی‌گویم همه واحدهای بسته‌بندی عملکرد درستی دارند، اما اینکه مبنا را بر این بگذاریم که همه فعالان اقتصادی به دنبال تخلف هستند هم درست نیست. برای محاسبه قیمت بسته‌بندی باید هزینه حمل و نقل، وجود ضایعات، بالا بودن هزینه بسته بندی در کشور و سود خرده فروشی و عمده‌فروشی را در نظر بگیریم. 

کلامی با بیان اینکه برداشت نخود از تیر تا اواسط شهریور انجام می‌شود، گفت: بنابراین حجم زیادی از محصول در عرض دو ماه تولید و به بازار عرضه می‌شود؛ در حالی که طی ۱۲ ماه مصرف می‌شود. از طرف دیگر این محصول بازار رقابتی دارد و دولت سعی می‌کند حداقل دخالت را داشته باشد.

وی با بیان اینکه از خرداد ماه سال قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات حبوبات حذف شده است و نیمایی شدن ارز واردات همچون دیواری برابر واردات عمل می‌کند، گفت: بهای تمام شده این محصول با ارز دولتی حدود ۷۰۰۰ تومان بود اما در حال حاضر نرخ ارز نیمایی به ۲۰ هزار تومان رسیده و هر کیلو نخود در بندر، بدون در نظر گرفتن انواع تعرفه‌ها و سود بخش‌های مختلف در حال حاضر حدود یک دلار قیمت دارد.

واردات نخود چقدر است؟

به گفته دبیر ستاد تنظیم بازار، طبق آمارهای ارائه شده در سال ۱۳۹۵ معادل ۹۴ هزارتن، در سال ۱۳۹۶ معادل ۱۲۰ هزار تن، در سال ۱۳۹۷ حدود ۷۰ هزار تن و در سال گذشته ۳۸ هزار تن نخود به کشور وارد شده و در سال جاری نیز میزان واردات تاکنون نزدیک به ۲۰ هزار تن بوده است.

کلامی که در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری سخن می گفت، در پاسخ به انتقادات در زمینه تخصیص ارز دولتی به حبوبات در گذشته نیز با بیان اینکه در کشور ۹۰ درصد نخود تولیدی نخود سفید و ۱۰ درصد نخود سیاه برای تولید لپه است، اظهار کرد: بنابراین ۹۰ درصد نخود وارداتی نوع سیاه برای تولید لپه است اما در سایر حبوبات متفاوت است. مثلا ما سالانه ۲۱۰ هزار تن عدس مصرف و ۸۰ هزار تن عدس تولید می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صادرات نخود ممنوع نیست و با توجه به تامین کافی این محصول برای این محصول نرخ مصوب هم در نظر گرفته نشده است، تصریح کرد: بهای نخود وارداتی نزدیک به ۲۵ هزار تومان است که به نظر می‌رسد آسیبی برای نخود داخلی ندارد. همچنین در سال جاری نسبت به سال قبل ثبت سفارش نخود ۶۴ درصد و ترخیص آن ۲۳ درصد کاهش داشته است.

این مقام مسئول در پایان با بیان اینکه بر اساس بررسی‌های سازمان حمایت در عرضه نخود گران‌فروشی صورت نگرفته است، گفت: با توجه به اینکه صادرات نخود به قیمت کیلویی یک دلار می‌تواند به کشاورزان کمک کند، تشکل‌های تعاونی روستایی و اتحادیه‌های کشاورزی باید در حوزه صادرات فعال‌تر شوند.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید