روغن خام به کارخانه ها رسید، اما …

حبیب برنجی که پیشتر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، کمبود مواد اولیه و روغن خام را مشکل اصلی تولیدکنندگان روغن نباتی و مایع در کشور عنوان کرده بود، اظهار کرد: تنها مانع پیش روی تولید نبود مواد اولیه و روغن خام برای تولید انواع روغن نباتی و مایع بود که خوشبختانه در چند روز اخیر بخشی از این کمبود برطرف شده است.


وی کمبود مواد اولیه و روغن خام را موجب بروز وقفه سه روزه در تولید روغن در این واحد تولیدی بیان کرد و افزود: تا قبل از کمبود مواد اولیه ظرفیت مخازن روغن خام این کارخانه همواره تکمیل بود، اما در حال حاضر مخازن به طور کامل تکمیل نمی‌شود.


او با اشاره به تولید روزانه حدود ۵۰۰ تن روغن نباتی در فاز نخست این کارخانه گفت: هم اکنون با تامین مواد اولیه روزانه بین ۳۰۰ الی ۴۰۰ تن روغن تولید می‌شود. در صورتی که اگر مواد اولیه این کارخانه به اندازه کافی تامین شود در فاز نخست ۵۰۰ تن معادل ۱۰ درصد نیاز کشور تولید می شود و در فاز دوم نیز با دو برابر شدن تولید، سهم این شرکت در تامین این کالای مهم در کشور به ۲۰ درصد خواهد رسید.


برنجی، با اشاره به اینکه در هفته گذشته تمامی مخازن مواد این واحد تولیدی خالی شده بود و خط تولید کارخانه با وقفه سه روزه در چرخه تولید مواجه شده بود، افزود: پیش‌بینی می‌شد که فعالیت خطوط تولید این کارخانه حداقل یک هفته متوقف شود اما خوشبختانه ظرف مدت سه روز مواد اولیه تامین و تولید از سرگرفته شد.


وی به وابستگی ۹۰ درصدی کشور به واردات روغن و دانه‌های روغنی اشاره کرد و افزود: از آنجاکه تامین بیش از ۹۰ درصد میزان روغن نباتی کشور وابسته به واردات است، لذا مهمترین مشکل تولیدکنندگان روغن نباتی موضوع تبادل ارز برای تامین مواد اولیه و مشخصا روغن خام است و اگر مشکل انتقال وجه برطرف نشود و نتوان روغن خام وارد کرد عرضه این محصول با چالش مواجه خواهد شد.


مدیر کارخانه طبیعت زرندیه در ادامه به افق مبهم روزهای آینده در خصوص تامین مواد اولیه اشاره کرد و افزود: مشکلاتی که در تامین مواد اولیه وجود دارد حاکی از آن است که افق روشنی پیش روی واحدهای تولیدکننده روغن نباتی و مایع وجود ندارد و بروز وقفه در چرخه تولید دور از انتظار نیست.


وی بیان کرد: با ورود یک کشتی حامل محموله روغن خام تنها نیاز یک هفته کارخانه های تولید کننده روغن در کشور برطرف می شود و اینطور نیست که یک محموله بتواند نیاز یک یا دو ماه را برطرف کند.


برنجی، اظهار کرد: هم اکنون تولید در این کارخانه با ظرفیتی کمتر از ظرفیت واقعی در جریان است و با وجود مشکلات موجود، سیاست این شرکت حمایت از کار و اشتغال است و به هیچ وجه با وجود کاهش میزان تولید، تعدیل نیرو صورت نگرفته است.


این شرکت با هدف تأمین و توزیع کالاهای اساسی مصرفی خانوار در سراسر کشور از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است و توانسته در این مدت کوتاه تبدیل به یکی از تولیدکنندگان اصلی بازار برنج و روغن شده و محصولات متنوع و دیگری نظیر چای، رب گوجه فرنگی و کنسرو ماهی را به بازار عرضه کند.


این کارخانه توانسته در سایت شهرستان زرندیه برای نزدیک به ۴۸۰ نفر فرصت شغلی مستقیم ایجاد کند که با توسعه تولید در فاز دوم، میزان اشتغال افزایش خواهد یافت.


انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید