قاچاق ۲.۵ میلیارد دلاری پوشاک در کشور

به گزراش ایسنا، رضا تازیکی، مدیر طرح تکاپو وزارت کار، در برنامه پایش که با موضوع «ظرفیت های مغفول صنعت پوشاک در کشور» پخش شد، با اشاره به پیشرو و اشتغالزا بودن صنعت پوشاک در کشور، گفت: در کشور ما، حدود ۵۵۰ هزار نفر در این صنعت مشغول به کارند، اما علی رغم اینکه ما جزو ۳ کشور تولید کننده پوشاک هستیم، فقط ۵۰ درصد پوشاک کشور، در داخل تولید می شود.

وی ادامه داد: ۵۰ درصد پوشاک کشور وارداتی است، بالای ۹۷ درصد کارگاه های تولید پوشاک، کوچک هستند، و تنها ۳ درصد آنها بالایی ۱۰۰ نفر و فقط یک کارخانه بالای هزار نفر در این زمینه در کشور وجود دارد.

تازیکی افزود: در کشور ترکیه، کارخانه تولید پوشاک زیر هزار نفر وجود ندارد و به ندرت کارگاه‌های کوچک یافت می‌شود.

این کارشناس اقتصادی گفت: اگر نیاز پوشاک کشور از طریق تولید داخلی تامین شود، در حدود یک میلیون نفر دیگر در این صنعت مشغول به کار می شوند، آمارهای منطقه ای نشان می دهد در کشور ترکیه بیش از دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در صنعت پوشاک آنها مشغول به فعالیتند در حالی که در ایران این رقم به ۵۵۰ هزار نفر می رسد.

تازیکی بیان کرد: ما از نظر فنی کمتر مشکل داریم و بیشتر در حوزه مهارت و تامین مواد اولیه در کشور مشکل وجود دارد، بهره وری در صنعت پوشاک کشور پایین است و همین عامل باعث افزایش بهای تمام شده می‌شود.

وی ادامه داد: در زنجیره تامین صنعت پوشاک، مشکل عمده وجود دارد، در تولید پنبه ۲۰ هزار نفر مشغول به کارند و در حدود ۲۰۰ میلیون دلار واردات انجام می شود، در صنعت نخریسی و نساجی، ۱۹۰ هزار اشتغال دارند و نساجی ۴۰۰ درصد ارزش افزوده ایجاد می کند و اگر همین نخ به پوشاک تبدیل شود در حدود ۹۰۰ درصد ارزش افزوده برای کشور به دنبال دارد.

مدیر طرح تکاپو با اشاره به سیاست‌گذاری های نادرست در کشور در حوزه صنعت پوشاک، گفت: در بحث تعرفه‌گذاری برای واردات برخی نهاده‌ها، ارقام تعیین شده درست نیست و در مورد محصولی نظیر پنبه که نیاز داخلی آن در کشور تامین نمی شود، وضع ۱۰ درصد تعرفه امری نادرست است و باید تعدیل شود.

تازیکی بیان کرد: در نساجی نیز این تعرفه گذاری باعث مشکل شده است چرا که تولید کننده مجبور به خرید پارچه گران می‌شود که در نتیجه قیمت تمام شده پوشاک در کشور افزایش چشمگیری می یابد.

مسئول طرح تکاپو وزارت کار افزود: صنعت پوشاک از آن جهت برای کشور مهم است که جزو صنایع پاک دسته بندی می شود، ربطی به اقلیم ندارد و در رتبه بندی سرمایه‌گذاری در دنیا پوشاک دوم یا سوم است که با کمترین میزان سرمایه گذاری، بیشترین ارزش افزوده حاصل می شود.

تازیکی در ادامه گفت: در اسپانیا یکی از صنایع بزرگ آن پوشاک است و بهترین برندها پوشاک در این کشور جای دارند، ۷۰ درصد اشتغالزایی در صنعت پوشاک برای بانوان است و نرخ اشتغالزایی بانوان در کشور پایین است.

یک کارشناس اقتصادی کشور در پایان افزود: در صنعت پوشاک عقب ماندگی وجود دارد و اگر در کوتاه مدت بر روی این صنعت تمرکز شود بالاترین ارزش افزوده و اشتغالزایی حاصل خواهد شد، ضمن اینکه این صنعت با کمترین سرمایه گذاری اجرا می شود.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید