مشاور استاندار فارس: ارجاع شکایات به خانه مطبوعات در راستای حمایت دولت از رسانه ها استصابر سهرابی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این اقدام در راستای بهبود فضای فعالیت رسانه‌ای صورت گرفته است و از آنجا که دولت در نهادی همچون خانه مطبوعات دخل و تصرف ندارد، می‌توان این مرجع را رسمی‌ترین نهاد مورد حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.
وی اظهار کرد: اعضای خانه مطبوعات براساس انتخابات و با رأی فعالان رسانه های استان انتخاب شده‌اند.
مشاور استاندار فارس گفت: یکی از رسالت‌های خانه مطبوعات این است که با تشکیل کارگروه حقوقی که کارکردی مانند شورای حل اختلاف دارد، موارد شکایت دستگاه‌های مختلف را حل و فصل کند تا هیچ رسانه‌ای در مرحله اول شکایت به دادگاه کشیده نشود.
سهرابی افزود: از سوی دیگر، ارجاع شکایات به خانه مطبوعات استان سبب می شود حل‌و‌فصل موارد اختلافی دستگاه های اجرایی و رسانه ها شتاب گیرد.
مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل استانداری فارس عملکرد دولت را در حمایت از رسانه ها مثبت ارزیابی کرد و گفت: درصورتی که مطبوعات و سایر اهالی رسانه از هر دستگاه دولتی نقدی منصفانه و درست ارائه کنند، بنا بر رسالت خود عمل کرده‌اند و دولت نیز با این طرح از رسانه‌ها حمایت و پشتیبانی کرده است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس در ابلاغی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان از آنها خواسته است که موارد اختلافی و شکایت از رسانه ها را برای بررسی ابتدا به خانه مطبوعات استان ارجاع دهند
هادی پژوهش جهرمی در این نامه که نسخه ای از آن روز جمعه هشتم دی ماه جاری در اختیار ایرنا قرار گرفت، تاکید کرده است: رعایت حقوق اهل رسانه و گردش آزاد اطلاعات یکی از ارکان و پشتوانه های نظام مردم سالاری دینی است.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس افزوده است: با تقویت رویکرد تعامل با رسانه ها، اهتمام به اجرای قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات و خودداری از شکایت از رسانه ها و ارجاع اختلافات حاصله با اصحاب رسانه به خانه مطبوعات، گامی بلند در مسیر پیگیری سیاست های دولت تدبیر و امید و نیز مطالبه تامین حق آزادی بیان و آگاهی ملت تلقی می شود.
در این نامه یادآوری شده است: کمیته حل اختلاف ویژه ای در محل خانه مطبوعات استان فارس به منظور بهبود فرایند رسیدگی به شکایات از اصحاب رسانه و نیز پیشگیری و کاهش مشکلات و تنش های ناشی از برخورد قضایی با خبرنگاران و اصحاب رسانه راه اندازی شده است.
پژوهش جهرمی خطاب به مدیران دستگاه های اجرایی استان فارس افزوده است: در جهت حمایت و تقویت فضای نقادانه آزاد در استان و کمک به حفظ و ارتقای فرهنگ و روحیه مطالبه گری در حوزه رسانه و خبرنگاری به عنوان یکی از رویکردهای جدی دولت تدبیر و امید در تعامل با رسانه ها، در صورتی که ادارات و نهادهایی قصد شکایت از خبرنگاران و فعالان عرصه خبر ورسانه را دارند ابتدا موارد اختلافی را به خانه مطبوعات استان ارجاع دهند.
۲۰۲۷
خبرنگار: سیده سمیرا متین نژاد ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*


مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید