مقایسه نرخ تورم کشورهای اروپایی

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز آمار اتحادیه اروپا، متوسط نرخ تورم در ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در ۱۲ماه منتهی به نوامبر با ۰.۳ درصد افزایش نسبت به رقم مشابه منتهی به ماه قبل به یک درصد رسید تا نرخ تورم هنوز در فاصله زیادی از سطح دو درصدی هدف‌گذاری شده توسط بانک مرکزی این منطقه باقی بماند. همچنین متوسط نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به نوامبر در ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا ۱.۳ درصد اندازه‌گیری شده که ۰.۲ درصد بیشتر از رقم ثبت شده ماه قبل بوده است.

در ماه نوامبر، بخش خدمات با تورم ۰.۸۲ درصدی پیشتاز گروه‌های مختلف بوده است و غذا و نوشیدنی با ۰.۳۳ درصد در رده بعدی قرار دارد. از سوی دیگر انرژی با تورم منفی ۰.۳۳ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم ماه نوامبر داشته است. تورم کالاهای صنعتی نیز طی این مدت ۰.۱ درصد بوده است.

بانک مرکزی اروپا برای پیشبرد اهداف خود دستیابی به تورم دو درصدی را هدفگذاری کرده و باقی ماندن تورم در چنین سطحی کار کریستین لاگارد، رئیس جدید این بانک را دشوار خواهد ساخت. قرار است بانک مرکزی اروپا در هر ماه ۲۰ میلیارد یورو اوراق قرضه دولتی را خریداری کند تا راه را برای تقویت رشد اقتصادی در سطح منطقه یورو هموار کند. این بسته فرا تر از حد انتظار، احتمالا بانک‌های مرکزی ژاپن و آمریکا را نیز مجبور خواهد کرد که سیاست‌های مشابهی را در پیش گیرند.

در بین کشورهای عضو منطقه یورو، بالاترین تورم مربوط به رومانی با ۳.۸ درصد بوده است و پس از این کشورها نیز مجارستان با ۳.۴ درصد و اسلواکی با ۳.۲ درصد قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم ثبت شده مربوط به ایتالیاو پرتغال با ۰.۲ درصد بوده است و پس از این دو کشور، بلژیک با ۰.۴ درصد و یونان و اسپانیا با ۰.۵ درصد قرار دارند.

در بین دیگر کشورهای اروپایی نیز نرخ تورم در آلمان، اتریش و فرانسه ۱.۲ درصد، انگلیس ۱.۵ درصد، سوئد ۱.۸ درصد و هلند ۲.۶ درصد اندازه‌گیری شده است.

منطقه یورو شامل ۱۹ کشور بلژیک، آلمان، استونی، ایرلند، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، اتریش، پرتغال، اسلوونی، اسلواکی و فنلاند است که از یورو به عنوان واحد پولی خود استفاده می‌کنند. اتحادیه اروپا نیز دارای ۲۸ عضو است که شامل ۱۹ کشور عضو منطقه یورو به علاوه انگلیس، بلغارستان، مجارستان، لهستان، دانمارک، سوئد، کرواسی، جمهوری چک و رومانی است.

انتهای پیام

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید