چهار پرونده میراث ناملموس استان قم ثبت ملی شدبه گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم، عیسی رضایی روز سه شنبه در گفت وگویی اظهار کرد: این پرونده ها در کمیته ثبت ملی میراث ناملموس سازمان میراث فرهنگی کشور که با حضور پژوهشگران و کارشناسان برجسته با موافقت به ثبت رسید.
وی گفت: در این جلسه ، آیین عزاداری محله تاریخی چهل اختران، پرونده فن و مهارت منبت، فن و مهارت کاشی معرق، فنون و دانش فرش خرسک استان قم به ثبت رسید.
وی افزود: هیات عزاداری چهل اختران قدیمی ‌ترین و بزرگ ترین هیات عزاداری قم است که طبق شواهد موجود سابقه عزاداری این هیات به ۴۰۰ سال پیش یعنی به دوره صفوی می رسد، این دسته پس از نماز ظهر عاشورا حرکتش را از حرم مطهر حضرت موسی مُبَرقَع پسر امام جواد(ع) آغاز و تا حرم مطهر حضرت معصومه(س) را پیاده می پیمایند.
رضایی گفت: خرسک نوعی زیر انداز دست بافت، دارای پُرز بلند و حاوی نقوش ساده هندسی است، فرش خرسک نخستین نوع فرش های دستبافت و به عبارت بهتر نسل اول فرش قم و مادر فرش ابریشم قم به حساب می آید.
وی ادامه داد: صنعت کاشی در برخی شهرهای دیگر نیز رایج است، اما شهر قم در این هنر به ویژه در کاشی معرق، اصالت و جایگاه خاصی دارد؛ استحکام و ماندگاری طولانی مدت، زیبایی خیره کننده و رنگ آمیزی چشم نواز فن اجرای سنتی که تمام مرحله های آن از پخت کاشی تا نصب کاشی در محل مورد نظر با دست و ابزار دستی اجرا می شود که توانست به عنوان یکی از آثار ارزنده فرهنگی، ثبت ملی شود.
استان قم دارای حدود ۳۶۵ اثر تاریخی به ثبت رسیده است.
۷۴۰۶/ ۶۱۳۳/تنظیم کننده: عباس منجمی ** انتشاردهنده: جعفرمسلمیانتهای پیام /*


مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید